A JEDI PROJEKT BEMUTATÁSA
A közös foglalkoztatás alapú kezdeményezés (JEDI) projekt célja növelni a foglalkoztatást a román–magyar határon átnyúló térségben a szakképzési feltételek fejlesztésével és olyan tevékenységek megvalósításával, amelyek egyensúlyba hozzák a munkaerő-piaci keresletet és kínálatot, valamint elősegítik a munkaerő mobilitását a határon átnyúló célterületen.
Az Interreg V-A Románia-Magyarország Program rendelkezésre álló statisztikai adatai és megállapításai alapján a foglalkoztatás jelentős probléma a román–magyar határon átnyúló térségben: az aktivitási ráta alacsony, a (hosszú távú) munkanélküliség aránya pedig magas a térség jelentős részeiben. Ugyanakkor a határon átnyúló térség déli részében egy másik általános kihívás merült fel az elmúlt évtizedben: a szakképzett munkaerő hiánya.
A Program a határon átnyúló munkaerőpiac hiányát azonosította az egyik legnagyobb kihívásként és ennek alapján a közös munkaerőpiac fejlesztését a határon átnyúló térség egyik legnagyobb lehetőségeként.
A projekt általános célja növelni a foglalkoztatást a román–magyar határon átnyúló térségben úgy, hogy hosszú távon kedvező feltételeket teremt a kiegyensúlyozott munkaerőpiac számára.
Konkrét célok:
- A kereslet és a kínálat egyensúlyának elősegítése a román–magyar határon átnyúló térség munkaerőpiacán.
- A szakképzési feltételek és kínálat fejlesztése a román–magyar határon átnyúló térségben.
- A munkaerő mobilitásának ösztönzése és megsokszorozása a határ román és magyar oldala között (főleg Csongrád- Csanád vármegye és Timiş megyében)
- A projekt korszerű feltételeket fog teremteni a térség szakképzésében. Ez hozzá fog járulniCsongrád- Csanád vármegye és Timiş megye közös határon átnyúló munkaerőpiacának fejlődéséhez is több olyan tevékenység révén, amelyeknek a célja elősegíteni a jelenleg a határ két oldalán külön fennálló munkaerőpiacok folyamatos egyesülését.
A projekt újdonsága
Új megközelítést jelent a projektben, hogy ezek a tevékenységek nemcsak a tényleges érdekelteket célozzák meg, hanem a középiskolai tanulókat és a felnőtt- (főleg szak-) képzési intézményeket is. A JEDI projekt két szinten fog intézményhálózatot létrehozni: a munkaügyi és képzőintézményeket összeköti a térség munkáltatóival, hogy munkaerőt kínáljon, valamint kapcsolatot teremt a határ román és magyar oldalán működő különböző intézmények között.
Ahhoz, hogy a munkáltatói kereslet jobban párosuljon a kínálattal, növelni kell a munkaerő határon átnyúló mobilitását is, és a projekt ennek támogatására különböző tevékenységeket irányoz elő, többek között egy állandó infopontot.
A projekt keretében jött létre a jelen weboldal is, amely célja, hogy kifejezetten a régióra fókuszálva ösztönözze a munkaerő mobilitását, a jelenleg a határ két oldalán külön fennálló munkaerőpiacok egyesülését.
A projekt teljes költségvetése: 6,531,618.00 €.
ERFA támogatás összege: 5.551.875,30 €
A projekt partneri együttműködés keretében kerül megvalósításra két fázisban.
Együttműködő partnerek a projektben a következő intézmények:
Vezető partner: Szegedi Szakképzési Centrum
- DKMT Duna-Körös-Maros-Tisza Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Közhasznú Kft.
- Szeged-Csanádi Egyházmegye
- Homokhát Eurointegráció Kistérség-és Gazdaságfejlesztési Szolgáltató Nonprofit Közhasznú Kft.
- Temes Megyei Tanács
- Temes Megyei Kereskedelmi, Ipari és Mezőgazdasági Kamara
Megvalósítási időszak: 2020.február 1.- 2023. december 31. között
További információ a projektről: www.jedirohu.com